Vítáme Vás na webu Letonických myslivců

 

 Myslivost tvořila od nepaměti součást naší národní a lidové kultury a mělo by tomu být i nadále. Děti stejně jako dospělí by neměli znát zvěř jen z pohádek a z televize. Vlastní zkušenost z volné přírody je pro duševní zdraví společnosti stále nepostradatelná.

 

  

Rozloha honitby

 

V MS Letonice, hospodaří 14 stálých členů a 5 čekatelů, na honebních pozemcích o výměře 1048 ha. Ty se rozprostírají v jihozápadní části okresu Vyškov (Jihomoravský kraj) a jako celek s jasně definovanými hranicemi tvoří tzv. honitbu. Území honitby spadá do Litenčické pahorkatiny a je nejzápadnějším výběžkem karpatského oblouku. Nachází se v povodí říčky Litavy a je odvodňována Letonickým potokem. V jeho nivě leží nejnižší bod území (225 metrů n. m.). Chráněná přírodní rezervace Větrník je název nejvyššího bodu území (394,2 metrů n. m.).

Honitba je rozdělena hlavní silnicí III.tř.  na dvě lokality tzv. Malá strana a Velká strana.

 

Malá strana

je sestavena z polních celků přerušených v jižní části revitalizovaným Šmoleským potokem, který slouží jako mokřad pro obojživelníky, biopás pro  různé živočichy i zvěř a z části i stromořadí. Od západu dominují dvě vyvýšené zalesněné lokality nazvané Rohoza a Hájek.

 

Velká strana

zabírá největší část honitby a je rozčleněna do několika celků sestávajících z obhospodařovaných polí, remízků, stepních trav a mokřadů. Od severu na východ se prostírá dominanta tohoto katastru chráněná přírodní rezervace Větrník se svými stepními trávami, keřovitým porostem a remízky. Naproti něj přes údolí se zrcadlí obdoba v menším provedení - je nazývána Pod Lysovským křížem, Krátká pole a Agátky. Dalšími většími lokalitami velké strany jsou remíz Bandehýgl a Palášek, soubor mezí Bartoňova zmola a na jižním konci mokřad zvaný Prutník či Vrbky.

 

Zvěř v honitbě

Zazvěření honitby je do jisté míry odrazem stavu honebních pozemků, jejich obhospodařováním, zdravotním stavem zvěře a v neposlední řadě i výskytem dravců. Zastoupení užitkové zvěře drobné srstnaté a pernaté v divokém chovu zajišťuje především Zajíc polní a Bažant obecný. V malých počtech se zde vyskytuje např. Koroptev, Sluka, Bekasina či Křepelka. V polodivokém odchovu Kachny divoké se daří odchovávat jedince, kteří jsou schopni reprodukce a každoročně u nás vyvést mladé. Pro její schopnost přitáhnout do našich mokřadů své kolegyně z divokého odchovu a pro vysoké procento odlovu, je naším spolkem s oblibou vysazována již několik let. Zástupcem zvěře spárkaté je u nás v hojném počtu Srnec obecný. Z dravců je to pak především dosti rozšířená Liška obecná, Kuna skalní i lesní a mnoho druhů dravců pernatých.

 

NPR - Větrníky

 

Národní přírodní rezervace Větrníky se nachází severně od obce Letonice. Je jednou z největších a nejcennějších stepních rezervací na jižní Moravě. Tato oblast byla vyhlášená Národní přírodní rezervací v roce 1933, zaujímá rozlohu 24,46 ha a je v nadmořské výšce 330 - 375 m.Členitá step obarvená květy hlaváčků jarních, zvonků sibiřských nebo fialových kosatců je vynikajícím místem pro výlet na kole nebo pěšky s batohem na zádech. Při putování rezervací narazíte na dvě desítky chráněných rostlin a více než čtyři desítky rostlin ohrožených.
NPR Větrníky je suchou pahorkovitou stepí, která na svých loukách nabízí přírodní expozici kavylu vláskovitého, kosatce nízkého, kosatce pestrého, rozličných druhů konikleců, šanty panonské, třemdavy bílé, hlaváčku jarního, kozince rakouského, kozince dánského, zvonku sibiřského a spousty dalších ohrožených a chráněných druhů rostlin. Celé území je neustále modelováno sesuvy, takže povrch rezervace je tvořen mozaikou hřbetů a sníženin.